Lęk społeczny

Jak pomóc dziecku w adaptacji w grupie?

Lęk społeczny

„Moja 5-letnia córka nie potrafi zaklimatyzować się w grupie. Dotyczy to zarówno grupy przedszkolnej, jak i każdej innej (zajęcia taneczne, językowe). Będąc w towarzystwie jednego czy dwóch rówieśników, a także wśród dorosłych jest bardzo kontaktowa, śmiała, wesoła i chętnie bierze udział i aranżuje zabawy. Problem pojawia się przy większej grupie – wtedy się „wycofuje”, nie chce bawić się z innymi (w wolnym czasie), tłumaczy, że boi się np. że ktoś ją uderzy albo że ktoś jej nie lubi. Chętnie za to wykonuje polecenia nauczyciela i bierze udział w organizowanych przez niego zabawach. Czuje się wtedy bezpieczniej. Do zerówki chodzi bardzo niechętnie, nierzadko ze łzami w oczach. Jak pomóc mojej córce?”

Odpowiedź:

Witam,
Dzieciństwo to okres w którym u dziecka dużo się dzieje, zarówno psychicznie jak i fizycznie. Nasi najmłodsi mają życie pełne wyzwań, zmiana otoczenia , nowe osoby i różne sytuacje losowe. U dziecka z tego powodu występują przeróżne lęki, które są normalne w rozwoju dziecka. Trzeba sytuacje obserwować, ponieważ może , ale nie musi zamienić się to w zaburzenia lękowe. Pomoc psychologa może być potrzebna gdy lęki będą się zwiększały i uniemożliwią dziecku osiąganie poszczególnych etapów w życiu.
Lęki są zdrowym objawem , pomagają nam uniknąć zagrożeń.

Z problemem lęku społecznego u dziecka, najlepiej zwrócić się do psychologiczno-pedagogicznej i omówić wszystko na żywo,gdyż każdy przypadek jest inny i każdy najmniejszy detal ma wpływ na zastosowaną pomoc psychologiczną.
W terapii dzieci z lękiem społecznym, zazwyczaj używamy metod poznawczo-behawioralnych.
Często stosowaną metodą u dzieci jest „Coping Cat” natomiast zazwyczaj jest ona stosowana w wieku 7-13 lat.

Z poważaniem,
Adam Konrad Lewanoiwcz