LSD Psychoterapia z użyciem psychodelików

(W Polsce nielegalna)

Podstawowe informacje .

LSD – to potężna substancja, która ma niesamowite efekty w psychoterapii. Nie polecam zakupu LSD w nielegalnych źródłach a tym bardziej zażywania jej bez sztabu specjalistów, którzy się nami zaopiekują. Skutki stosowania LSD, mogą być bardzo poważne i nawet po jednej sesji terapeutycznej może zmienić się nasze całe życie.  Strona ta powstała wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych,  nie ma na celu zachęcania do stosowania nielegalnych substancji chemicznych. 
lsd psychoterapia

Dietyloamid kwasu D-lizergowego (LSD, LSD-25) – organiczny związek chemiczny, psychodelicznasubstancja psychoaktywna, pochodna ergoliny.

Informacje ogólne

Jest to jedna z najaktywniejszych substancji psychodelicznych – 100 razy bardziej czynna biologicznie niż psylocybina i 4000 razy bardziej niż meskalina. Po raz pierwszy LSD zostało zsyntetyzowane w 1938 r. przez szwajcarskiego chemika Alberta Hofmanna w laboratoriach firmy Sandoz (obecnieNovartis). Początkowo planowano wykorzystać tę substancję jako lek działający pobudzająco na układ krwionośny i oddechowy. W trakcie dalszych badań poznano jego psychodeliczne właściwości. Lek był w latach 40. i 50. XX wieku stosowany w psychiatrii. W latach 60. i 70. XX w. jako narkotyk LSD uzyskało popularność w pewnych kręgach młodzieży szczególnie związanych z ruchem hipisowskim.

LSD weszło w krąg zainteresowań CIA, która rozpoczęła w latach 50. XX w. eksperymenty z jej wywiadowczym i militarnym zastosowaniem. Projekt ten znany jest pod kryptonimem MKULTRA.

Zgodnie z wynikami badań prof. Davida Nutta z Bristol University i członka rządowej Komisji Doradczej ds. Nadużywania Narkotyków (ACMD) LSD jest jedną z najmniej groźnych substancji psychoaktywnych. W jego klasyfikacji używek LSD zajmuje miejsce czternaste z dwudziestu, podczas gdy alkohol piąte.

Dawkowanie

LSD jest jedną z najaktywniejszych pod względem aktywnej dawki dotychczas odkrytych substancji. Dawki LSD mierzy się w mikrogramach. W porównaniu z meskaliną czy MDMA, których dawki wahają

źródło: wiki

 


 

Warto przeczytać książkę : STANISLAV GROF- OBSZARY NIEŚWIADOMOŚCI LSD

„Stanislav Grof, mieszkający w USA, pochodzący z byłej Czechosłowacji, psychiatra i psychoterapeuta, współtwórca psychologii transpersonalnej, pionier wykorzystania środków halucynogennych w psychoterapii nerwic, uzależnień oraz w medycynie paliatywnej. Autor między innymi: Beyond Death, LSD Psychoteraphy oraz Beyond Che Brain, wydanej niedawno w Polsce pod tytułem Poza mózg. Narodziny śmierć i transcendencja w psychoterapii. „Tom ten jest pierwszą z całej serii zaplanowanych książek, w których zamierzam podsumować i zebrać w sposób systematyczny i ogólny zarazem wyniki doświadczeń i obserwacji. Pochodzą one z trwających siedemnaście lat badań nad LSD i innymi środkami psychodelicznymi. W ciągu tych lat moim głównym, pochłaniającym większość czasu spędzonego na psychiatrycznych badaniach, zadaniem jako naukowca było zbadanie możliwości, jakie te substancje oferują dla badań nad schizofrenię, dydaktyki, głębszego zrozumienia sztuki i religii, diagnostyki osobowościowej i terapii zaburzeń emocjonalnych”.

 

Recenzja :

Stanislav Grof to uczony szalenie interesujący. Pochodzący z Czech psychiatra, prowadzący w Pradze doświadczenia z użyciem LSD, następnie kontynuujący je w Stanach Zjednoczonych, zyskał sławę jako spec od zagadkowego zagadnienia środków psychodelicznych, jak również możliwości wykorzystania tych środków w praktyce terapeutycznej. Oczywiście, czytelnicy „Drzwi percepcji” Aldousa Huxleya powinni czuć się zadomowieni w jego dziele, ale nie zupełnie o „to” tutaj chodzi. W przypadku Grofa mamy bowiem do czynienia z rasowym uczonym, eksperymentatorem, człowiekiem w białym fartuchu, działającym w warunkach klinicznych, któremu ruch hippisowski w swoich kontrowersjach i społeczno-prawnych konsekwencjach (np. delegalizacja LSD w USA) raczej zaszkodził, niż pomógł w pracy badawczej.

„Obszary nieświadomości” to fascynująca książka, będąca efektem siedemnastu lat badań Grofa nad problematyką LSD i innych środków psychodelicznych. Sam tytuł może wywoływać słuszne skojarzenia z myślą psychoanalityczną. W rzeczy samej znajdziemyemy tutaj, przykładowo, rozwinięcie idei traumy narodzin Otto Ranka czy archetypy Carla Gustawa Junga. Wydaje się jednak, że czeski uczony bardziej niż jego czcigodni poprzednicy oparł swoje teorie na dokumentacji empirycznej. Grof nieustannie ilustruje nam swoje koncepty materią setek sesji LSD swoich pacjentów czy badanych „ochotników”. Lekturę przerywają nawet od czasu do czasu całkiem niezwykłe zdjęcia rysunków stworzonych przez osoby poddane sesji.

Jakie to osobliwości wywołane psychodelikiem udało się zarejestrować czeskiemu psychiatrze? Wymieńmy kilka być może najbardziej spektakularnych: doświadczenie bycia poza ciałem, jasnowidzenie na odległość, świadomość planetarna, świadomość organów, tkanek i komórek, doświadczenie spirytystyczne, doświadczenie innych światów, doświadczenie spotkania z bóstwem czy z nadludzkimi bytami duchowymi.

Że mamy tutaj do czynienia z dziełem poważnym, a nie New Age’ową fantazją, niech poświadczy również fakt, że „Obszary nieświadomości” zostały przetłumaczone przez profesora krakowskiego religioznawstwa, Andrzeja Szyjewskiego. Sam Szyjewski zresztą w swoim znakomitym podręczniku „Etnologia religii” poświęcił wiele miejsca na wyłożenie i pokazanie możliwości zastosowania w etnologii i religioznawstwie idei Grofa. W rzeczy samej, praca badawcza Czecha może stanowić przyczynek do refleksji nad homo narcoticus. W przedmowie Grof wymienia przyjaciół, którzy szczególnie pomogli w napisaniu „Obszarów nieświadomości” poprzez zapewnienie go o wadze informacji, jakie ma do przekazania. Zostali wymienieni m.in. Abraham Maslow, jak i wybitny mitoznawca amerykański Joseph Campbell.

Dodajmy na koniec, że narracja prowadzona jest rzeczowo, bardzo systematycznie, erudycyjnie i przystępnie dla laika; tego ostatniego niech będzie dowodem to, że ja sam mam poczucie, iż ją zrozumiałem. Nic tylko cieszyć się ze wznowienia tej książki nakładem Wydawnictwa A; pierwsze wydanie pozostawało bowiem poza zasięgiem śmiertelników.

autor : Tomasz Wiśniewski


Substancja – Film  🙂

„Substancja.LSD Alberta Hofmanna”
Wiosną 1943 roku szwajcarski chemik Albert Hofmann bardziej przez przypadek niż przez celowe poszukiwania dokonał sensacyjnego odkrycia. Zdał sobie sprawę, że ma do czynienia z potężną molekułą, która będzie miała wpływ nie tylko na świat nauki.
LSD jest bombą atomową dla umysłu człowieka. Zaledwie cząstka miligrama tej substancji wystarczy, aby wywrócić nasze poczucie czasu i przestrzeni. W 1950 roku Hofmann jako pierwszy eksperymentował na sobie jej działanie. Później zaczęli robić to psychiatrzy, badacze świadomości i artyści. Z tych badań zrodziły się nurtujące pytania. Czy przez środek chemiczny można znaleźć ścieżkę do esencji egzystencji człowieka? Czy tajemnicze efekty działania tej substancji pomagają nam lepiej zrozumieć ludzką duszę? Czy LSD może stać się instrumentem współczesnej psychiatrii lub badań mózgu?

LSD – Substancja film