Napady duszności –  Jak Pomóc w napadach paniki, zaburzeniach oddychania w chorobie nowotworowej i nie tylko.

oddychanie

Napady duszności – Na czym polega pomoc psychologa/psychoonkologa pacjentowi cierpiącemu
z powodu duszności w przebiegu zaawansowanej choroby nowotworowej? 


Napady Duszności  – 
U pacjentów onkologicznych bardzo często występują duszności. Są one spowodowane głównie przez czynniki fizyczne, natomiast czynniki psychiczne i duchowe też mają na to wpływ.  Psychoonkolog powinien mieć podstawową wiedzę na temat leczenia duszności u pacjenta metodami farmakologicznymi (tlen, benzodiezpiny, opioidy etc.) natomiast podstawą są niefarmakologiczne metody. 

Podstawą pomocy psychologa/psychoonkologa jest relacja z pacjentem. Ważne jest by pacjent czuł się swobodnie, nie miał obaw ani lęków, gdyż mogą one nasilić napady duszności. Pacjenci mają bardzo obaw o swoje życie, zdrowie, sytuacje społeczną i materialną, choroba onkologiczna jest nazywana chorobą systemową, nie choruje tylko pacjent ale też jego otoczenie. Psycholog powinien starać się by tych lęków i problemów było jak najmniej.  

Warunki w których przebywa pacjent również mogą mieć wpływ na problemy z oddychaniem. Psychoonkolog powinien zadbać o to, żeby w miejscu przebywania pacjenta, był wystarczający dopływ powietrza. Częste wietrzenie pomieszczenia (dobra wentylacja, otwieranie okien) oraz wspieranie się mechanicznymi urządzeniami takimi jak wentylatory oraz klimatyzatory. Wilgotność powietrze taż jest bardzo istotna, warto zamontować w pokoju chorego hydrometr i regulować wilgotność powietrza po przez odpowiednie nawilżanie go (elektroniczne nawilżacze powietrza, bądź domowe metody takie jak ręcznik na kaloryferze)  

Pacjent leżący powinien też mieć optymalną pozycje w której spoczywa, by lepiej mu się oddychało. Odpowiednią pozycje w której najlepiej się oddycha zazwyczaj wybiera sam pacjent często przy współpracy z fizjoterapeutą. Ważne jest by rodzina wiedziała jaka pozycja jest dla danego pacjenta najlepsza.  Dobrze jest gdy pacjent w przypadku kiedy jest sam a dostaje napadu duszności ma dostęp do pilota od klimatyzacji i wentylatorów natomiast gdy nie ma takiej opcji warto pacjenta zaopatrzyć w mały przenośny wentylatorek (w sklepie z zabawkami to koszt ok 10zł) 

Warto również nauczyć pacjenta i jego rodzinę ćwiczeń relaksacyjnych / oddechowych, pozwolą zapanować nad epizodycznymi problemami z oddychaniem.  

Istotne jest to by pacjent sam mógł wykonywać te ćwiczenia oddechowe / relaksacje, pod nieobecność opiekunów. Jednym z najczęstszych ćwiczeń stosowanych u pacjentów jest technika relaksacji Jacobsona, którą pacjent może wykonywać sam, polega ona na napinaniu poszczególnych partii mięśni. 

Techniki wizualizacji też często są stosowane u pacjentów onkologicznych i przynoszą one dobre efekty.

Z poważaniem,

Adam Konrad Lewanowicz

Psycholog, Psychoonkolog, Terapeuta, Trener