Pierwsza wizyta u psychologa wizyta u psychologa

Pierwsza wizyta u psychologa …. jak się na nią przygotować ? jak to będzie wyglądać ?

Opowiem jak wygląda to w mojej praktyce pomocy psychologicznej.

Na pierwszą wizytę psychologiczną, warto przygotować  zestaw podstawowych badań lekarskich. Badania lekarskie pomogą mi zobaczyć czy dane problemy są podłoża psychicznego czy też może są wywołane stanem zdrowia fizycznego. Jeżeli byliśmy wcześniej już leczeni w poradni zdrowia psychicznego , warto również zabrać ze sobą wszelkiego rodzaju testy diagnostyczne które wykonywaliśmy, natomiast nie u każdego psychologa robimy testy, więc jak ich nie robiliście wcześniej nie ma co się martwić 🙂 każdy pracuje trochę inaczej , nie wszyscy opierają się na testach psychologicznych.

Na pierwszej wizycie zaczynamy od wywiadu z pacjentem, dopytuje się w jakim celu przyszedł do mnie i czego oczekuje. Wyznaczamy cele i metody psychologiczne pomagające je osiągnąć w miarę jak najkrótszym czasie a zarazem, żeby efekt ten był stabilny. Często pierwsza wizyta jest dłuższa niż standardowe 50 minut terapii, ale bywa też tak, że pierwsza wizyta zamienia się w kilka wizyt ze względu na złożoność problemu.

Pierwsza wizyta u psychologa – nie jest taka straszna jak się wydaje. Staram się by atmosfera była w miarę luźna na ile to jest możliwe a sama obecność w gabinecie nie była stresująca.  Często nasza sesja terapeutyczna jest przy dobrej herbacie i ciasteczkach 🙂

Zazwyczaj spotkania terapeutyczne są u mnie w gabinecie, natomiast często sesje terapeutyczne wychodzą po za drzwi gabinetu. Czasem jest to spotkanie na ławce w parku, kawiarni , wszystko zależy od problemu z jakim przychodzicie do mnie i do techniki którą zastosujemy.

Jest też możliwość, że to ja jadę do pacjenta. Często stan zdrowia nie pozwala pacjentom dojechać do mojego gabinetu psychologicznego na terenie Warszawy.

Są różne sytuacje, każdy z nas jest troszkę innym i stosujemy inny rodzaj terapii. Nie zawsze terapia u pacjenta w domu jest wskazana, nie jest to teren neutralny dla pacjenta co czasem może utrudnić naszą terapię psychologiczną.

w razie pytań proszę o kontakt 🙂 postaram się rozwiać wszelkie wątpliwości.

Z poważaniem,

Magister psychologii,

Adam Konrad Lewanowicz