Psychoonkolog Częstochowa

Na czym polega pomoc psychoonkologa pacjentowi cierpiącemu z powodu duszności w przebiegu zaawansowanej choroby nowotworowej ?

Psychoonkolog Częstochowa –Onkologia

Problemy związane z dusznościami w trakcie choroby nowotworowej są bardzo częste i uciążliwe dla naszych pacjentów.

Bardzo często duszności występują nawet przy podstawowych, codziennych czynnościach jak choć by wizyta w toalecie. Duszności występują nawet u 74% chorych w ostatnim stadium choroby (4 ostatnie tygodnie życia) .

Przyczynami duszności u pacjentów najczęściej jest sama choroba onkologiczna , ale nie tylko. Często duszności spowodowane są sferą psychiczną. Stres i nerwy nie są tu obojętne na zaburzenia oddychania. Lęk przed ”nieznanym” często jest jedną z głównych przyczyn z problemami oddechowymi. Współpraca psychoonkoga i lekarzy jest bardzo ważna w celu ustalenia przyczyn duszności.

Epizodyczne Ataki Paniki Oddechowej są częste i mają zazwyczaj podłoże psychiczne, spowodowane są brakiem odpowiedniego przepływu informacji na temat swojego stanu zdrowia i przebiegu choroby.

Chory i jego rodzina często nie mają zaufania do lekarza w farmakologicznym leczeniu problemów z oddechem. Często psychoonkolog jest swego rodzaju łącznikiem pacjent/rodzina -> lekarz. Wsparcie psychologa czasem jest konieczne by rodzina zdecydowała się na dane leczenie farmakologiczne.

Gdy pacjenci słyszą o opioidach często są przerażeni, nie znając ich dokładnych działań. Edukacja pacjentów i ich rodzin jest konieczna.

Ważne jest też by pacjent miał odpowiednią pozycje, taka jaka jest dla niego wygodna.

By w sali była odpowiednia wilgotność powietrza oraz dobra wentylacja.

Ważne jest też by zwilżać usta pacjenta i żeby była zachowana higiena jamy ustnej. Często zamrażamy sok z owoców (zazwyczaj ananasa) bądź całe kawałki owoców by pacjent mógł go ssać.

Ważne jest też by opiekun pacjenta (szczególnie w warunkach domowych) miał

przygotowany schemat działania w razie napadu duszności.

Przy małych dusznościach czasem wystarcza mały, podręczny wiatraczek i zwilżanie ust chorego. Techniki relaksacyjne też są dosyć skuteczne np. Wizualizacje.

Podstawą obniżenia lęków jest obecność najbliższych.